Monitoring dzikich zwierząt

System wielkoobszarowego monitoringu dzikich zwierząt z wykorzystaniem fotopułapek i sztucznej inteligencji

Program operacyjny: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki

Oś priorytetowa: Wsparcie dla przedsiębiorców

Nabór FENG.01.01-IP.01-001/24 – Ścieżka SMART

Firma TAXUS UL Sp. z o.o. w dniu 14 stycznia 2025 r. zawarła z NCBR umowę nr FENG.01.01-IP.01-A0CJ/24-00 i uzyskała dotację z Unii Europejskiej na realizację projektu: „System wielkoobszarowego monitoringu dzikich zwierząt z wykorzystaniem fotopułapek i sztucznej inteligencji”.

Przedmiotowy projekt jest realizowany przez konsorcjum, na które składają się: TAXUS UL Sp. z o.o. (Lider konsorcjum) oraz Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk (Konsorcjant). Przedmiotem i głównym celem projektu jest wspólne opracowanie nowatorskiego systemu do monitoringu dzikich zwierząt wykorzystującego metodę fotopułapkową (camtrap) przy wsparciu algorytmów sztucznej inteligencji.

Cele modułu B+R zostaną osiągnięte poprzez zrealizowanie siedmiu zadań:

– przeprowadzenie badań terenowych – monitoringu dzikich zwierząt przy użyciu fotopułapek na wyznaczonych obszarach badawczych, w celu zebrania odpowiedniej jakości danych do stworzenia baz uczących dla systemu, umożliwiających przetestowanie różnych metod analiz (REM, DS, STE) do szacowania zagęszczenia populacji wilka i kopytnych. Badania te będą prowadzone na 2 zróżnicowanych obszarach badawczych w 2 sezonach (w ramach zadania 1 i zadania 3 – badania przemysłowe realizowane przez Lidera).

– analiza wyników monitoringu z obu sezonów badań terenowych, w tym oszacowanie zagęszczenia populacji wyznaczonych gatunków i stworzenie modelu umożliwiającego optymalny dobór liczby punktów oraz czasu trwania monitoringu przy założonym stopniu precyzji (w ramach zadania 2 i zadania 4 – badania przemysłowe realizowane przez Konsorcjanta – MIZ),

– opracowanie metod automatycznego szacowania dystansu wykrycia, prędkości zwierząt i liczenia osobników – wartości niezbędnych do obliczenia zagęszczenia populacji metodami REM, DS i STE (w ramach zadania 5– badania przemysłowe realizowane przez Lidera),

– przygotowanie zintegrowanego systemu do monitoringu fotopułapkami (w ramach zadania 6 – prace rozwojowe realizowane przez Lidera)

– opracowanie charakterystyki systemu oraz pełna weryfikacja jego działania przy wykorzystaniu danych z zadań 1-4 (w ramach zadania 7 – prace rozwojowe realizowane przez Konsorcjanta – MIZ).

Monitoring polegający na okresowym szacowaniu zagęszczenia populacji jest niezbędny do racjonalnego zarządzania populacjami dzikich zwierząt. Z jednej strony potrzebny jest do kontrolowania stanu populacji gatunków chronionych, z drugiej umożliwia planowanie pozyskania zwierzyny łownej w taki sposób, aby zapewnić utrzymanie ich populacji na poziomie gwarantującym ich trwałość, przy jednoczesnym minimalizowani poziomu szkód wyrządzanych przez zwierzynę w rolnictwie i leśnictwie.

W wyniku realizacji przedmiotowego projektu na rynek wprowadzona zostanie innowacyjna w skali minimum kraju usługa wielkoobszarowego monitoringu dzikich zwierząt oparta na funkcjonowaniu, powstałego w wyniku prac B+R, uniwersalnego i maksymalnie zautomatyzowanego narzędzia do monitorowania zmian zagęszczenia i liczebności (metodą fotopułapkową). Projektowany automatyczny system umożliwi uruchomienie usługi monitoringu populacji zarówno dużych drapieżników (wilk, ryś, niedźwiedź) oraz gatunków kopytnych (np. jeleń, sarna, dzik). Usługa, ze względu na uniwersalność i jakość wyników będzie przewyższać dotychczas stosowane metody badania zagęszczenia i liczebności dzikich zwierząt. Ponadto wdrożenie maksymalnie zautomatyzowanego systemu przełoży się na znaczące obniżenie wyceny monitoringu, a tym samym pozwoli na szeroką komercjalizację wśród odbiorców usługi.

Biorąc pod uwagę powyższe, realizacja projektu jest kluczowa i wynika bezpośrednio z oczekiwań rynku ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów odpowiedzialnych za zarządzanie i ochroną dzikich zwierząt w Polsce, w tym gatunków chronionych (np. GDOŚ/RDOŚ, GIOŚ, GDLP/RDLP/Nadleśnictwa, administracje parków narodowych) oraz przez dzierżawców obwodów łowieckich (koła łowieckie PZŁ).

Całkowita wartość projektu: 6 214 465,50 zł
Wysokość dofinansowania z Funduszy Europejskich: 4 803 912,80 zł

Skontaktuj
się z nami

Adres
ul. Ochocka 14, 02-495 Warszawa

NIP
5223004374

Telefon kontaktowy
+48 22 824 58 96

Adres e-mail
biuro@grupa-taxus.pl

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z formularza kontaktowego

Przejdź do formularza

Odwiedź naszego Facebooka

Przejdź do strony

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności